Další číslo diecézního časopisu. O čem píše OKNO 3/2021?

 Březnové vydání diecézního zpravodaje OKNO vyšlo již k datu 3. 3. 2021. Čtenáři, kteří se k němu mohou dostat do svého kostela, se s ním už seznámili. Pro ty, kdo tuto možnost zatím neměli, nabízíme kompletní vydání na této stránce.


OKNO042web


Najdete v něm slovo biskupa Martina k nouzovému stavu i kompletní text pastýřského listu k postní době. V něm apoštolský administrátor vyzval k duchovní obnově, která má provázet životy farností a každého věřícího.

Duchovní obnovu farnosti si chtějí ve farnosti Petrovice u Karviné vyprosit modlitbami k Pražskému Jezulátku. Místní duchovní správce P. Tomasz Stachniak pořídil do kostela sošku podobou té, která se uctívá v Praze a plánuje zavést pravidelné pobožnosti.

Na kněze, který měl každodenní starost o duchovní život svých kněžských spolubratrů, vzpomíná frýdecký děkan a hnojnický farář Mons. Rudolf Sikora. Se zesnulým biskupským vikářem Mons. Adamem Ruckým prožil velkou část svého dětství a mládí a se čtenáři OKNA se podělili o své vzpomínky. Letos měli společně oslavit 70. narozeniny.  V dubnu se jich dožívá jen otec Rudolf.

Po sečtení všech kasiček, s nimiž letos koledníci nemohl i koledovat, seznámila s výsledkem Tříkrálové sbírky Diecézní charita ostravsko-opavská. Částku ve výši 11 594 318 se podařilo vybrat ve statických pokladničkách rozmístěných na různých místech ve městech a obcích a formou online koledy.

Ostravské Centrum pro rodinu a sociální péči, z. s., i přes omezení způsobené pandemií, dál poskytuje některé své služby klientům. Patří mezi ně „Poradna pro vztahy a rodinu“, kterou nyní potřebuje ještě více lidí než ve „zdravých“ letech. Olomoucké Centrum pro rodinu vydalo další číslo časopisu Rodinný života. Informuje v něm o náhlé smrti jednoho z redaktorů, který zemřel krátce před Vánocemi.

Na dvoustraně věnované pastoračním centrum najdete informace o připravovaných letních táborech pro děti a mládež, lekcích židovských tancích na internetu nebo virtuálních aktivitách pro seniory. Katechetické a pedagogické centrum zahájilo tříletý kurz pro učitele náboženství. První hodiny proběhly formou distančního vzdělávání. Církevní školství vypsalo výběrové řízení na místo ředitele/lky Církevní základní školy Přemysla Pittra.

Tvrdý lockdown se zavřenými okresy omezil cestování i další využití volného času. Na dvou stranách ve zpravodaji OKNO najdete přehled venkovních křížových cest, které lze využít při soukromých pobožnostech.

Postní doba zůstává tématem čísla i na dalších dvou stranách, kde přinášíme poselství papeže Františka k postní době i zprávu o mobilní aplikaci Postní kapky.

Kulturní rubrika nabízí informaci o literární soutěži na téma sv. Ludmily a knižní novince z jezuitského nakladatelství Refugium. V jubilejním roce svého zakladatele vyšel komiks s názvem „Ignác hledá něco víc“. Další knižní novinky z Karmelitánského nakladatelství  a od Paulínek jsou zařazeny v pravidelné rubrice Knihovnička.

Rubrika Evangelizace seznamuje s aktivitou brněnských salesiánů „Putování za Světlem“, která nabízí online sdílení ušlých kilometrů v soukromí. Dalším příspěvkem je svědectví o misijním působení zemřelého polského kněze P. Mariana Nowaka na Osoblažsku. Jak svědčil o Kristu jablunkovský rodák P. Oskar Zawisza na počátku 20. století se dozvíte v rubrice Osobnost víry.

 

OKNO 3/2021 je k dispozici ke stažení zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2018  Římskokatolická farnost Bolatice farnostbolatice  Správce stránek / Web vytvořil / Tomáš Radošovský