Domácí výuka v Ugandě v době pandemie

Školy v Ugandě kvůli pandemii nefungují. „Adoptované“ děti se učí dál díky naší pomoci.

Kvůli pandemii koronaviru se v březnu uzavřely všechny ugandské školy. Po sedmi měsících nebyla výuka stále obnovena a děti zůstávají doma. Výuku přerušily i dva tisíce školáků, kteří chodili do školy díky podpoře českých dárců a programu Adopce na dálku®.


Ugandská vláda přislíbila zavedení alternativních způsobů výuky. Děti se měly učit s pomocí rozhlasu a on-line vyučování, každý žák měl obdržet studijní materiály pro domácí studium. Zůstalo však jen u slibů. Studijní materiály nebyly dodány. Přístup k počítačům a rádiu mají jen některé děti ve městech.
„Dívky a chlapci v programu Adopce na dálku® patří k těm nejchudším,“ připomíná Grace Mboizi, vedoucí charitní mise v Ugandě. „Vláda pro tyto děti neudělala nic. A tak jsme vzali odpovědnost za jejich domácí studium do vlastních rukou.“


Arcidiecézní charita Praha připravila pracovní sešity pro samostudium, vytiskla je a dodala všem „adoptovaným“ dětem. Sociální pracovníci, kteří v rámci programu Adopce na dálku® působí v jednotlivých vesnicích, děti ve studiu vedou. Opravují vypracované úkoly a motivují studenty k další práci.
České děti by zřejmě reagovaly zdrženlivě, ale ty ugandské přivítaly studijní materiály s nadšením. Vyrůstají v prostředí, v němž není školní docházka samozřejmostí. Dokončené vzdělání je šancí na zaměstnání, pravidelný příjem a vymanění se z chudoby. O vzdělání mají děti zájem.


Jednou ze studentek, která se začala díky pracovním sešitům od Charity znovu pravidelně učit, je Joan Mirembe: „Děkuji českým dárcům za tuto příležitost. Sešity se mi moc líbí. Chci nyní pilně studovat, abych si všechnu látku pamatovala, až se budu zpět hlásit do školy.“
Pomoc vítají i rodiče. Paní Christine, jedna z maminek, říká: „Jsme velmi vděční za vaši laskavost a podporu. Krásné knížky budeme opatrovat i pro ostatní děti.“

 

Jsme rádi, že tyto pracovní sešity k samostudiu využívají
také naší farností adoptované děti – Vincent a Sheila!

© 2018  Římskokatolická farnost Bolatice farnostbolatice  Správce stránek / Web vytvořil / Tomáš Radošovský