Květnové vydání diecézního časopisu OKNO 5/2021 k prolistování online

Pro ty, kdo se k tištěnému vydání diecézního zpravodaje OKNO nedostali, ale i pro ty, na které v kostele časopis nezbyl, je zde online verze. Děti s respirátory na obálce květnového čísla dokumentují návrat školáků do lavic. Výuka na církevních základních školách začala již 12. dubna.


OKNO0521


Rozvolnění protipandemických opatření se projevilo také v kostelích, do nichž nyní může více lidí. Slibný pokles covidové nákazy v populaci umožní realizaci odkládaných akcí. V sobotu 12. června bude otevřena opravená konkatedrála v Opavě, v neděli 13. června poděkují farníci ve Fulneku za dokončení oprav kostela Nejsvětější Trojice a již v pátek 11. června biskup Martin David požehná novou vitráž v kostele sv. Josefa u salesiánů. Významným dnem v roce 2021 bude také neděle 6. června. V tento den bude posvěcen nový dřevěný kostel v Gutech u Třince.

Na programu jsou další akce. Diecézní pouť Charit je naplánována na 16. května. Charitní svatodušní sbírka na neděli 23. května a Noc kostelů bude letos v pátek 28. května. V diecézi bude možné navštívit 100 míst. Program bude probíhat většinou venku na čerstvém vzduchu. Mottem letošního již 13. ročníku je citát z biblického žalmu „Přivádíš tmu, NOC se snese, celý les se hemží zvěří“. Na Noc kostelů naváže aktivita diecéze a Moravskoslezského kraje „Otevřené chrámy“. Až do konce října bude možné navštívit 35 kostelů.

Ani v roce 2021 nebude chybět křesťanský hudební festival „Slezská lilie“. S ohledem na platná pandemická opatření, bude program v sobotu 12. června vysílán prostřednictvím televize Noe. Z koncertního pódia pozdraví přítomné diváky a především diváky televize známé tváře hudebního světa. Zazpívá Eva Farná, Hradišťan s Jiřím Pavlicou, Pavel Helan, Markéta Konvičková a Jiří Krhut. Klavírní koncert bude mít Michal Šupák. Závěr dne bude patřit kapele Přyvozacy a Večeru chval. V neděli 13. června festival pokračuje z Ostravy-Kunčiček poutním „Dnem andělů“. Při mši bude hrát kapela „No Problema“. Festival zakončí večerní benefiční koncert skupiny „Lake Malawi“, který podpoří spolek „Vstaň a choď“.

V květnové vydání se dočtete také o přípravách setkání rodin a dětí na Prašivé. Letos bude toto setkání poprvé společnou akcí pastoračních center. Na programu se podílí nejen Katechetické a pedagogické centrum, ale také Centrum pro rodinu a sociální péči a Diecézní centrum pro mládež. Na Prašivou děti letos vyrazí 1. července. Kvůli pandemii však nebude na programu společná mše svatá. Účastníci se však zapojí do různých aktivit, které organizátoři rozestaví již na trase od areálu Kamenité. Akce se mohou zúčastnit jen zaregistrovaní zájemci. Více na https://prasiva.prorodiny.cz/

Po delší odmlce způsobené nouzovým stavem jsme se podívali do farnosti. Jak zvládli čas omezení účasti na bohoslužbách ve farnosti Ostrava-Třebovice? Jakým výzvám tato početná farnost čelila a s jakými kreativními nápady překonala dobu plnou lockdownů, obav a strachu? O tom jsme si povídali s farářem P. Lukášem Engelmannem.

Přesně před 100 lety se farnosti celé olomoucké arcidiecéze radovaly ze jmenování Antonína Cyrila Stojana olomouckým arcibiskupem. Jeho životopisec Dr. František Cinek ve své obsáhlé publikaci vydané v roce 1933 podrobně popisuje jednotlivé životní etapy této výrazné postavy novodobých církevních dějin. Jak vypadala návštěva arcibiskupa Stojana na Hlučínsku a Karvinsku se dočtete právě v květnovém vydání OKNA. Arcibiskup Stojan farnosti dnešní ostravsko-opavské diecéze navštívil v září roku 1921.

Při této příležitosti se setkal s různými osobnostmi té doby. Biografie pečlivě zaznamenala jména starostů, duchovních i obyčejných lidí, kteří se v jednotlivých obcích s oblíbeným „tatíčkem“ Stojanem pozdravili. Mezi nimi byl například bývalý poslanec říšského sněmu z doby Rakouska-Uherska František Pavlok, který žil se svou početnou rodinou v Řepišti. O rok později se mu narodil syn Bohuslav, který se stal básníkem. O jeho životě se dočtete v rubrice „Osobnost víry“.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Czech CS English EN German DE Polish PL Slovak SK Ukrainian UK

© 2018  Římskokatolická farnost Bolatice farnostbolatice  Správce stránek / Web vytvořil / Tomáš Radošovský