SVATOVÁCLAVSKÝ HUDEBNÍ FESTIVAL – Hudební výlety

Victoria Ensemble uvede adventní skladby známých, méně známých i znovuobjevených skladatelů českého baroka.

 

Svatováclavský hudební festival bude realizovat v neděli 15. prosince 2019 od 15:00 hodin v kostele
sv. Stanislava v Bolaticích další z koncertů cyklu Hudební výlety. Tímto projektem otevíráme nejen sakrální stavby, ale také historické a technické památky celého Moravskoslezského kraje a ukazujeme, že propojení špičkové kvality koncertů a interpretační úrovně pozvaných umělců s unikátní architekturou je úžasným splynutím, které umocní zážitek z koncertu. Navíc se tímto otevírají nevídané možnosti uvádění vícežánrových projektů, kde vedle „vážné hudby“ uvádíme koncerty alternativní, crossoverové, folklórní a jazzové hudby.

Český vokálně-instrumentální soubor Victoria Ensemble se zaměřuje na historicky poučenou interpretaci hudby 16.–18. století a zakládá si na citlivém přístupu k těmto dílům, zároveň však také na jejich přínosu moderní době právě díky unikátní dramaturgii. Nyní představí adventní tvorbu známých, méně známých i znovuobjevených skladatelů českého baroka a především jimi zhudebněné roráty, specifické ranní mariánské mše doby adventní.

 

Koncert se koná za finanční podpory obce Bolatice a Moravskoslezského kraje.

 

ČESKÝ BAROKNÍ ADVENT

Neděle 15. 12. 2019, 15:00, Bolatice – Kostel sv. Stanislava                                                               

Victoria Ensemble

Viktorie Dugranpere – umělecká vedoucí

Viktorie Dugranpere – soprán, Michaela Králová – alt, Jakub Koś – tenor, Štěpán Pokorný – bas

Magdalena Malá, Josefína Knoblochová – housle, Jakub Verner, Jana Vavřínková – violy

Filip Dvořák – cembalo, Helena Matyášová – violoncello

 

Program: „Rorate Coeli desuper“ (adventní skladby českého baroka)

Jan Lohelius Oehlschlägel (1724–1788): Antifona „O, oriens“

Antonín Celestýn Mentzel (1684–1740): Rorate coeli n. I, IV, VII

Adam Michna z Otradovic (1600–1676): Píseň adventní (Hle, přijde Pán, Spasitel náš)

Druhá adventní (Rosu dejte, ó, nebesa shůry)

Václav Karel Holan Rovenský (1644–1718): Ej, letí zlatá orlice

Zavítej k nám, dítě malé

Gunther Jakob (1685–1734): Rorate coeli

Antonín Celestýn Mentzel: Offertorium de Virginibus

Antonín Reichenauer (1694–1730): Offertorium „Vulnerasti cor meum“

Offertorium „Zelo zelata sum“

Offertorium de visitatione BMV

František Xaver Brixi (1732–1771): Rorate coeli

Pastores loquebantur

Adam Michna z Otradovic: Vánoční magnét a střelec

Vánoční rosička

 

Vstupné: 150 Kč / 100 Kč (senioři, studenti, ZTP) / 50 Kč (ZTP/P) / děti do 15 let zdarma

Bližší informace na www.shf.cz

 

 

Informace o interpretech:

 

Soubor Victoria Ensemble založila v září 2009 Viktorie Dugranpere. Soubor na sebe od začátku upoutával pozornost díky pozoruhodné dramaturgii představení, která byla často provázena divadelními vstupy, pantomimou či tanečními vsuvkami. Také originalita samotných programů je devízou souboru. Provozujeme novodobé premiéry, koncipujeme neobvyklé projekty, zabýváme se skladbami opomenutými či zřídka provozovanými. V průběhu minulých staletí se měnil hudební vkus velice rychle a obrovské množství invenčních autorů a krásné hudby zapadlo v dějinách. Jedním z cílů souboru Victoria Ensemble je tyto zajímavosti znovu objevovat, oživovat, připomínat. Zakládáme si na citlivém přístupu k těmto dílům a na poučené interpretaci, zároveň však také na jejich přínosu moderní době. Všichni naši instrumentalisté hrají na historické hudební nástroje nebo jejich kopie. Instrumentalisté doprovází dle potřeby celý vokální soubor, či Viktorii Dugranpere jako sólistku. Victoria Ensemle nyní vystupuje v maximálním obsazení dvanácti pěvců s instrumentálním doprovodem. Všichni spolupracující zpěváci jsou zároveň schopnými sólisty se zkušenostmi se starou hudbou. Soubor Victoria Ensemble v různých složeních nastudoval a s úspěchem provedl již řadu hudebních a hudebně dramatických programů z období renesance, baroka a klasicismu. Spolupracuje se soubory historického tance (Chorea Historica, En Garde!, A Balli atd.), s instrumentálními soubory staré hudby (Concerto Aventino, Musica Florea atd.) a s dirigenty specializovanými na starou hudbu (Jakub Kydlíček, Marek Štryncl atd.). Prezentuje se pravidelně v rámci českých i zahraničních festivalů a koncertních cyklů. V dubnu 2018 reprezentoval soubor a jeho hosté českou kulturu na festivalu Sharjah Heritage Days ve Spojených arabských emirátech.

 

 

Organizátor:

Svatováclavský hudební festival, z. s..

Dr. Šmerala 6, 702 00 Moravská Ostrava

Tel: 773 513 941, Email: info@shf.cz, Web: www.shf.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2018  Římskokatolická farnost Bolatice farnostbolatice  Správce stránek / Web vytvořil / Tomáš Radošovský