20. 4. 2024
Kongregace pro bohoslužbu a svátosti zaslala list všem biskupským konferencím, který se týká nových invokací, připojených k litaniím ke sv. Josefu. V těchto litaniích, schválených Svatým stolcem v roce 1909, nyní u příležitosti 150. výročí prohlášení sv. Josefa za Ochránce všeobecné církve, bude tento světec vzýván pod sedmi novými jmény. Na oficiálním překladu pracuje Liturgická komise ČBK.

Foto: Vatican News, česká sekce

Kongregace pro bohoslužbu a svátosti při volbě nových invokací čerpala z magisteria tří papežů, kteří se sv. Josefem zabývali: sv. Pavla VI., sv. Jana Pavla II. a Františka. Invokace:

Custos Redemptoris – Ochránce Vykupitele, pochází ze stejnojmenné apoštolské exhortace papeže Jana Pavla II.;

Serve Christi – Boží služebník, je označení sv. Josefa, které použil papež Pavel VI. v homilii na svátek tohoto světce (19.3.1966), a dále je citováno jak ve Františkově apoštolském listě Patris corde, tak ve výše zmíněné exhortaci;

Minister salutis – Služebník spásy, je opětovně citací z apoštolské exhortace Redemptoris Custos (8) papeže Jana Pavla II. Svatého Josefa takto nazývá sv. Jan Zlatoústý (in Math. Hom.,V 3:PG57, 57 n).

Další čtyři invokace pocházejí z apoštolského listu Patris corde papeže Františka. Jsou to:

Fulcimen in difficultatibus – Průvodce těžkými časy (úvod k apoštolskému listu);

Patrone exulum – Ochránce vyděděných;

Patrone afflictorum – Ochránce zarmoucených;

Patrone pauperum – Ochránce chudých (z páté kapitoly zmíněného apoštolského listu).

Jedná se o doslovný (pracovní) překlad z citovaných dokumentů, přičemž přesné znění nových invokací náleží do kompetence České biskupské konference. Její překlad nevyžaduje schválení Svatého stolce, uzavírá list Kongregace pro bohoslužbu a svátosti.

Zdroj: Vatican News, česká sekce