Začíná novéna k národní pouti do Říma

Do začátku národní pouti do Říma zbývá už je deset deset dní. Přinášíme text novény, který sestavil P. Stanislav Přibyl a jejíž modlitby začínají již zítra. V příloze najdete také liturgickou příručku, která bude provázet poutníky během celé pouti. Obě publikace jsou součástí poutního balíčku.

Foto: Radka Blajdová / ČBK

Pouť v duchu pokání, smíru a návratu ke křesťanským kořenům

Na Českou národní pouť do Říma se chystají přibližně tři tisícovky poutníků, které budou doprovázet čeští a moravští biskupové spolu s kněžími.

Myšlenka této národní pouti do Říma v duchu pokání, smíru a návratu ke křesťanským kořenům a připomínky 30 let znovu nabyté svobody se zrodila v říjnu roku 2018 na podzimním Plenárním zasedání ČBK. „Současně toto 30. výročí pádu komunismu je v naší zemi zvlášť spojeno s první novodobou národní poutí do Říma, kterou pod velkým tlakem povolila tehdejší komunistická vláda v naší zemi. Kanonizace sv. Anežky České papežem sv. Janem Pavlem II. v Římě 12.listopadu 1989 i s následnou poutí do katedrály v Praze se stala součástí velkého společenského posunu a naplňování slov kardinála Tomáška ´Církev stojí na straně národa´,“ připomíná Mons. Pavel Dokládal z poutního výboru.

Toto významné výročí připomenul také papež František na počátku letošního roku při setkání s ambasadory celého světa,“ uvedl velvyslanec České republiky ve Vatikánu J. E. Václav Kolaja.

Novéna

Na události národní pouti se věřící můžou připravit novénou, tj. devítidenní modlitbou ve dnech 2. – 10.11. 2019. Sestavil ji generální sekretář ČBK P. Stanislav Přibyl a tvoří ji, mimo jiné, také úryvky dopisu, který papež Jan Pavel II. zaslal kardinálu Tomáškovi ve čtvrtém roce svého pontifikátu, právě u příležitosti 700. výročí smrti sv. Anežky České. Text novény se nachází v Poutní brožuře, která je součástí poutního balíčku, stáhnout si ji můžete zde.

Dar pro papeže

Při středeční audienci 13. listopadu, na které budou přítomni poutníci z České republiky, bude papeži Františkovi předán mimořádný pamětní dar – Koruna svaté Anežky České. Jedná se o umělecké dílo z dílny akademického sochaře Daniela Ignáce Trubače. Toto dílo měří 230 cm, váží téměř 400 kg a počítá ve svém středu i s možným umístěním relikvie – ostatku – sv. Anežky, pokud po více jak 700  letech dojde k nalezení jejího hrobu.

Na podstavec sochy, na kterém je umístěna samotná svatoanežská koruna, byly mimořádnou metodou otištěny otisky palce jak biskupů, kněží, významných osobností, ale i běžných věřících z farností. Další otisky prstů tisíců dárců byly otištěny na ruční papír z papírny z Velkých Losin a jsou uloženy ve schráně o velikosti 160 cm, která bude umístěna do podstavce sochy.

Tuto sochu doprovází finanční dar – sbírka věřících z ČR pro chudé, která reaguje na stále se opakující výzvy papeže Františka.

Upozornění pro kněze

Poutní výbor prosí všechny kněze a jáhny, kteří se chtějí při národní pouti do Říma ve dnech 11. – 13. 11. 2019 připojit ke koncelebraci s našimi otci biskupy, aby měli s sebou vlastní albu a bílou štolu a přišli do zákristie, vždy nejpozději 15 minut před zahájením bohoslužby. Barva štoly pro všechny 3 národní mše svaté je bílá. Vzhledem k nutnosti bezpečnostních kontrol před bazilikami je potřeba počítat s časovou reservou.

 

Převzato z www.cirkev.cz Autor článku: Radka Blajdová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2018  Římskokatolická farnost Bolatice farnostbolatice  Správce stránek / Web vytvořil / Tomáš Radošovský