26. 4. 2024

Obec Bolatice sděluje občanům, že na základě mimořádného opatření Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje v Ostravě č. 15/2020 je od pátku 17. července 2020 od 12.30 hod. nařízeno na území našeho kraje nosit roušky v uzavřených prostorách, v hromadných dopravních prostředcích apod. Rovněž je omezen provoz restaurací do 23.00 hod. a na akcích může být ve venkovních prostorách max. 100 osob. Bližší informace naleznete na webových stránkách Krajské hygienické stanice.

Návrat povinných roušek v Moravskoslezském kraji. Hrozí nákaza seniorů, obávají se hygienici

V celém Moravskoslezském kraji jsou opět povinné roušky ve veřejné dopravě a vnitřních prostorách mimo bydliště, shromažďovat se může jen sto lidí místo tisíce a na noc se musí zavírat restaurace. Mimořádné opatření krajské hygienické stanice již platí. Hygienici jeho vyhlášení zdůvodnili tím, že se covid-19 v kraji stále šíří a v některých případech není zřejmý původ nákazy. Na Karvinsku se přitom podle nich situace již zlepšuje. Kraj zůstává pandemií nejhůře postiženým v Česku. Problémy jsou i v Jindřichově Hradci, kde se omezují návštěvy nemocnice. Naopak se zmírnila opatření na Kutnohorsku.

Video Události

Události: Návrat opatření v Moravskoslezském kraji

Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje vydala po poledni mimořádná opatření, kterými uvedla v život to, co jen krátce předtím avizoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Téměř každého se týká obnovená povinnost nosit roušky ve veřejné dopravě a ve vnitřních prostorách. Návštěvníci restaurací a barů je budou muset opustit před 23. hodinou a ty zůstanou uzavřené do osmi ráno, na hromadných akcích se bude moci sejít nanejvýš sto lidí.

„Hromadné akce jsme omezili pro účast osob ve stejný čas, která nepřekračuje sto osob v jednom sektoru se samostatným vchodem a zázemím. Maximálně na místě může být pět sektorů. Hromadné akce jsou stanoveny jak v prostorách vnitřních, tak ve vnějších,“ upřesnila Kateřina Matušková z právního oddělení krajské hygienické stanice.

Přísnější pravidla se vztahují i na pendlery, kteří si musí jednou za čtrnáct dní obstarat negativní test na covid-19, a také na zdravotnické provozy. „Při návštěvě nemocnic a sociálních zařízení bude nutný respirátor FFP2,“ objasnil Vojtěch.

Ředitelka protiepidemiologického odboru Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Irena Martinková zdůvodnila rozšíření opatření z Karvinska na celý kraj tím, že se covid-19 začal šířit i v dalších jeho částech. Na Karvinsku se přitom podle ní situace stabilizovala.

„Vznikla nová ohniska na území okresu Frýdek-Místek, okresu Nový Jičín a bohužel ohniska vznikají i v nemocničních zařízeních. Z toho důvodu musela hygienická stanice přistoupit ke zpřísnění protiepidemických opatření, abychom minimalizovali dopad a zabránili nekontrolovanému komunitnímu šíření,“ uvedla. „Bohužel začalo připadat komunitních přenosů a nákaza se začíná přesouvat do skupiny rizikové, to znamená do skupiny nad 68 let,“ dodala epidemioložka.

Podle ministra Vojtěcha je zásadní i to, že se v posledních dnech situace v regionu nezlepšila. „Zdá se, že může být riziko komunitního šíření onemocnění i souvisejícího s přeshraničními pracovníky. Krajská hygienická stanice má indicie, že byly nové klastry způsobeny pracovníky ze zahraničí,“ řekl.

Video Brífink k přísnějším opatřením v Moravskoslezském kraji

Brífink k přísnějším opatřením v Moravskoslezském kraji

Zdroj: ČT24

Ředitelka krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová uvedla, že když se pendleři začali testovat, situaci v kraji to výrazně změnilo. „Najednou jsme měli ohniska po celém kraji včetně Bruntálska, které jinak bylo celkem klidné,“ podotkla s tím, že se nákaza prokázala u Poláků i Slováků.

Situace se podle ní zhoršuje také v nemocnicích, kde přibývá nakažených v těžším stavu. O tom však zapochyboval moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO), podle kterého se počet hospitalizovaných prakticky nemění.

Petr Kopřivík z hygienické stanice doplnil, že situaci komplikuje skutečnost, že jsou ohniska rozptýlena. „Pokud máte ohniska po jednom po dvou lidech, ale difúzně všude a nedokážete ty lidi vytrasovat, jsou noví a nemají s nikým souvislost, tak to je špatně,“ poznamenal.

Video Brífink ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha o zpřísněným opatřeních v MS kraji

Zdroj: ČT24