25. 6. 2024
Vatikánské tiskové středisko oznámilo kalendář obřadů, kterým bude František předsedat až do 9. ledna.
 

Foto: Z loňské půlnoční mše ve Vatikánu  (Vatican Media)

 

Tiskové středisko Svatého stolce zveřejnilo kalendář papežských liturgických slavností na svátek Neposkvrněného početí Panny Marie a na dobu vánoční. Pro věřící jsou to ústřední a intenzivní týdny, kdy uzavírají rok 2021 a začínají nový rok v prosinci a lednu.

Aby se papež František vyhnul davům a následnému riziku nákazy Covid-19, místo obvyklé veřejné pocty Neposkvrněné v Římě vykoná 8. prosince soukromý úkon zbožnosti, při němž se bude modlit k Panně Marii, aby chránila Římany, město, ve kterém žijí, a nemocné, kteří potřebují její mateřskou ochranu všude na světě.           

Vánoční období se vyznačuje četnými oslavami, kterým předsedá papež a které sleduje celý svět. 24. prosince v 19.30 hodin bude František předsedat štědrovečerní mši v bazilice svatého Petra.

V sobotu 25. prosince ve 12 hodin tradiční požehnání “Urbi et Orbi”.

V pátek 31. prosince bude František v 17 hodin v bazilice svatého Petra předsedat prvním nešporám na slavnost Nejsvětější Bohorodičky a Te Deum na poděkování za uplynulý rok.

Vatikánská bazilika bude hostit liturgie také 1. a 6. ledna. První den nového roku, na Slavnost Matky Boží Panny Marie a 55. světový den míru, bude papež předsedat v 10 hodin mši svaté, stejně jako 6. ledna, na slavnost Zjevení Páně, rovněž v 10 hodin.

Tradičně pak také bude papež předsedat mši svaté a křtu dětí v Sixtinské kapli 9. ledna v 9.30, na svátek Křtu Páně.

Zdroj: Vatican News, česká sekce

© 2018  Římskokatolická farnost Bolatice farnostbolatice  Správce stránek / Web vytvořil / Tomáš Radošovský